Straipsnių rašymo gidas: ar Tu tai gali?

 

Mums dažnai kyla minčių, kuriomis norime pasidalinti su visu pasauliu. Vieni jas išreiškia kurdami vaizdo įrašus, antrieji kuria tekstus, rašo straipsnius. Tą padaryti gali ir Tu! Straipsnių rašymas – sudėtingas darbas, tačiau vadovaujantis šiais patarimais taps kur kas lengvesnis.

Atmintinė būsimam rašytojui

 

Tam, kad suprastume subtilų straipsnių rašymo meną, pirmiausia vertėtų apsibrėžti straipsnio sąvoką. Straipsniai – tai žurnaluose, internetinėse svetainėse ir kitose žiniasklaidos platformose publikuojami tekstai. Pagrindinis straipsnio tikslas – atsidurti skaitytojui „prieš akis“, skleisti žinutę pasauliui.

Straipsnių rašymo pavyzdys

 

Straipsnių tipai

 

Straipsniai gali būti patys įvairiausi, tačiau, remdamasis asmenine patirtimi, išskyriau tris pagrindinius jų tipus:

 • nuomonės (esė);
 • moksliniai;
 • informaciniai.

 

Nuomonės straipsniai yra trumpi, subjektyvūs. Jie dažniausiai publikuojami tinklaraščiuose arba asmeniniuose interneto puslapiuose. Nuomonės straipsnių rašymas turi pristatyti autoriaus nuomonę konkrečia tema ir ją argumentuoti. Tokio pobūdžio tekstams rekomenduojama išlaikyti šią struktūrą:

 • pavadinimas;

 

 • įžanga, kurioje autorius pristato savo nuomonę ir straipsnio temą (3-6 sakiniai);

 

 • 1-asis argumentas (autorius argumentuoja savo nuomonę. Kiekvienas argumentas turi prasidėti skirtingoje pastraipoje);

 

 • 2-asis argumentas;

 

 • 3-asis argumentas;

 

 • n argumentas;

 

 • apibendrinimas (2-3 sakiniai).

 

Moksliniai straipsniai – tai ilgi, objektyvūs, faktais paremti darbai. Jie rašomi labai konkrečiai (nišinei) auditorijai. Moksliniame straipsnyje svarbu akcentuoti šaltinius, tyrimus, ekspertų interviu. Dažniausiai jie būna skelbiami moksliniuose žurnaluose ir portaluose. Moksliniuose straipsniuose gausu įvairių struktūrų – ją vertėtų rinktis atsižvelgiant į temą bei tyrimų metodiką.

 

Iš tiesų informaciniai straipsniai yra esė ir mokslinio darbo „mišinys“. Tokio straipsnio autorius įsipareigoja informuoti. Jis gali rašyti apie naujienas, kurti gidus, teikti patarimus ar net rengti aprašymus. Informaciniai straipsniai gali būti įvairios apimties – tai priklauso nuo to, kiek norima perteikti žinių. Jie turėtų turėti paprastą (įžanga, dėstymas, pabaiga) struktūrą, o šių skirtingų dalių pradžios turėtų būti atitraukiamos nuo krašto.

Būtini įgūdžiai

 

Straipsnių rašymas reikalauja daug įgūdžių bei žinių.

Pirmiausia, nepamirškime nepriekaištingos gramatikos bei stiliaus. Save (arba savo klientą) visada reikia pristatyti kaip profesionalą, o gramatinės ir stilistinės klaidos šį įvaizdį gadina. Jei dar nesi užtikrintas (-a) savo įgūdžiais, vertėtų naudotis redaktorių paslaugomis.

Skaitymas, analizė bei informacijos taikymas – pagrindinis rašytojo darbas. Reikia turėti gerus teksto suvokimo įgūdžius, kad galėtum tinkamai išanalizuoti šaltiniuose randamą (arba kliento pateikiamą) informaciją.

straipsnių rašymas: straipsnių rašymo gidas

Geri raštvedybos ir struktūros suvokimo įgūdžiai irgi turi vertės. Visi straipsniai turi būti skirstomi į pastraipas, kurios turi tapti kokybiškos informacijos šaltiniu skaitytojui. Reikia nujausti, kada informaciją geriau rašyti punktais, o kada vertėtų įterpti lentelę, nuotrauką ar diagramą.

Dar vienas aspektas – skaitytojo elgsenos supratimas. Apie tai reikia pagalvoti iš pat pradžių, dar renkantis straipsnio temą. Pavyzdžiui, šio straipsnio tema buvo pasirinkta atsižvelgiant į tuos asmenis, kurie lankosi „gura.lt“ svetainėje (žmonės, kuriems reikia įvairių tipų tekstų). Lygiai tą patį rekomenduoju daryti ir Tau – pirmiausia išnagrinėk ir suprask platformos, kurioje bus talpinamas straipsnis, niuansus.

 

Šie keturi punktai tikrai neapima visų „reikalavimų“ rašytojui, tačiau tai pagrindiniai įgūdžiai, kuriuos turėjau išvystyti pats, kad pradėčiau profesionaliai rašyti straipsnius ir kitus tekstus.

Straipsnių rašymo subtilybės

 

Pagrindus jau aptarėme. Atėjo metas pasigilinti į kitas subtilybes, kurias turi žinoti geras straipsnių rašytojas.

Antraštė

 

Antraštės tikslas – potencialaus skaitytojo dėmesio pritraukimas. Stenkis kuo geriau apmąstyti savo straipsnio pavadinimą. Kad tai padaryti būtų lengviau, pateikiu pagrindinius punktus, kurie padės sukurti gerą antraštę:

 • informatyvumas – skaitytojas turi suvokti pagrindinę straipsnio temą vos tik perskaitęs antraštę;

 

 • sudominimas – perskaitęs antraštę, skaitytojas turi jaustis susidomėjęs – norėti ieškoti daugiau informacijos negu teikia antraštė. Dažnai šį smalsumą sukelia intriguojantis klausimas, šokiruojantis pasakymas, frazės;

 

 • apimtis – antraštė privalo būti trumpa, perskaitoma vos tik užmetus akį.

Geros antraštės poreikis

Struktūra ir turinys

 

Pagrindinė straipsnio dalis – struktūra. Sukurti kokybišką teksto struktūrą sudėtinga, tačiau įmanoma. Sudariau šią lentelę, kuri padės suvokti kiekvienos straipsnio dalies struktūrą:

 

Viso  straipsnio rekomenduojama dalis

 

Rekomenduojamas pastraipų kiekis
Įžanga 10 % 1-2
Dėstymas 80 % 3-6
Apibendrinimas 10 % 1

 

Įžanga

 

Įžanga – tai lyg ilgesnė antraštės versija. Joje patartina nupasakoti straipsnio temą ir išlaikyti intrigą, kad skaitytojas perskaitytų visą straipsnį. Stenkis įžangoje neišsiplėsti, nes skaitytojui gali tapti nuobodu. Be to, per ilga įžanga naudos neatneša ir SEO tekstams.

 

Dėstymas

 

Straipsnio dėstymas – tai dalis, kurioje rašytojas kuria visą teksto pagrindą. Priklausomai nuo straipsnio tipo, ją rašant dažnai galima išlaisvinti vaizduotę. Visą informaciją stenkis struktūrizuoti, dėstyk skirtingose pastraipose. Taip sumažės tikimybė, kad skaitytojui tekstas atsibos, nes visa informacija bus pateikiama pamažu.

Straipsnių rašymas: dėstymas

Apibendrinimas

 

Pristačius visas savo mintis ir idėjas, ateina metas atsisveikinti su skaitytoju. Apibendrinimą galima rašyti keliais būdais:

 • informacija gali būti apibendrinama sąrašo metodu (visi pagrindiniai straipsnio punktai turi būti surašomi į vieną trumpą sąrašą);
 • straipsnį galima užbaigti tokiu sakiniu, kaip „Tikimės, kad ši informacija Jums bus naudinga“;
 • galima kviesti skaityti toliau, naudotis paslauga, dalintis straipsniu socialiniuose tinkluose (nedarykite to pernelyg akivaizdžiai);
 • mintis galima užbaigti tokiais žodžiais, kaip „Taigi tai viskas, ką turi žinoti geras straipsnių rašytojas“.

 

Pastraipos

 

Pastraipos skirtos tekstui skaidyti ir padėti išlaikyti skaitančiojo dėmesį. Kiekvieną potemę patartina aprašyti skirtingose pastraipose bei daugumai jų suteikti pavadinimus.

 

Pastraipų svarba

Nuotraukos ir vizuali informacija

 

Geram straipsniui reikalingas ne tik tekstas, bet ir papildomas turinys, kuris perteikia svarbią informaciją – nuotraukos, lentelės, diagramos, vaizdo įrašai. Interneto platybėse tokią informaciją rasti nesudėtinga. O kartais turinį rekomenduojama sukurti ir pačiam (-iai).

 

„Sluoksniavimas“

 

Norint palaikyti aiškią struktūrą, galima pasinaudoti internetu bei „Microsoft Word“ įrankiais. Patį procesą mėgstu vadinti „sluoksniavimu“ arba „potemių hierarchija“. Naudodamasis (-i) antraščių žymomis (angl. „heading tags“), lengvai sukursi aiškią pastraipų ir potemių struktūrą. Šios žymos turi neribotą „lygių“, žymimų skaičiais, kiekį. Pavyzdžiui, 1-oji antraštės žyma (H1) gali būti naudojama straipsnio pavadinimui. H2 žyma galima išskirti pagrindinę potemę, o H3 žyma – H2 potemei priklausančią pastraipą arba mini potemę (ir t. t.). Iš pradžių šis procesas gali pasirodyti sudėtingas, tačiau įsigilinus viskas tampa paprasta.

 

Straipsnių rašymas: antraštės

(Ne)nuobodi pastraipos teksto struktūra

 

Struktūra reikalinga ne tik straipsniui, bet ir pastraipoms. Norint tai padaryti, verta naudotis „Word“ ir online įrankiais. Galimi būdai:

 • taškiniai ir numeruoti sąrašai;
 • paryškintos (pabrauktos) svarbios teksto dalys;
 • skirtingos lygiuotės.

 

Ar straipsnių rašymas lengvas?

 

Nuoširdžiai dėkoju, kad skyrei laiko šiam straipsniui perskaityti. Stengiausi pasidalinti viskuo, kas svarbiausia, tačiau vieno straipsnio tam nepakanka. Ateityje Tavęs laukia papildomi įrašai, kuriuose dalysiuosi patarimais, kaip rašyti konkrečius straipsnius. Jei nori juos perskaityti pirmasis (-oji), kviečiu prenumeruoti naujienlaiškį (formą rasi puslapio apačioje) bei sekti „gura.lt“ socialiniuose tinkluose.